Zakup mieszkania na wynajem

Ostatnimi czasy opłacalne, a tym samym popularne, stało się inwestowanie pieniędzy w nieruchomości. Co prawda, każdy przypadek jest inny i opłacalność zależy od wielu czynników, jak np. wartość mieszkania, cena za jaką się je kupiło, ewentualne koszta remontu, wysokość opłat administracyjnych, wysokość czynszu za jaki mieszkanie zostanie wynajęte itp. Jeśli jednak sprawa zostanie dobrze przemyślana przez inwestora, jest on w stanie wyciągać korzyści z tego interesu.

Sprawa jest prostsza, jeśli osoba inwestująca w nieruchomość wykupiła ją za własne oszczędności. Trochę inaczej wygląda to w przypadku osób, które na mieszkanie przeznaczone pod wynajem, zaciągają specjalnie kredyt hipoteczny w banku. W celu wyliczenia własnych profitów, trzeba brać wtedy również pod uwagę raty na spłatę tego kredytu. Dobrze, aby nie były one większe od zysków z mieszkania – wtedy nie byłaby to inwestycja, a raczej dokładanie do interesu. Comiesięczna rata za kredyt hipoteczny powinna być więc w miarę możliwości jak najniższa, w porównaniu z miesięcznym czynszem za mieszkanie. Tym samym warto, aby zaciągnąć kredyt na jak najdłuższy okres czasu – daje to atrakcyjniejsze, niskie raty. Problemy mogą się pojawić, jeśli mieszkanie zostanie przez najmcę zdewastowane i będzie wymagało remontu, którego koszta do pokrycia przypadną właścicielowi. Może również zaistnieć sytuacja, gdy najemca nie będzie płacić czynszu, a jego eksmisja będzie się przeciągała. Wtedy inwestor będzie zmuszony, aby raty kredytu pokrywać z własnej ręki. Na szczęście nie są to sytuacje notoryczne i można się przed nimi uchronić. Dobrym pomysłem może być kupienie mieszkania w okolicach uczelni wyższych i wynajmowanie go studentom. Pod uwagę brane są wtedy: dobra lokalizacja, komunikacja i oczywiście cena wynajmu, jednak zwykle studenci wynajmują same pokoje, dzieląc opłaty między sobą, przez co dla nich jest taniej, a właściciel ma zysk. Ponadto nie przykładają oni większej uwagi do warunków czy metrażu, ponieważ nie wiążą się z tym mieszkaniem na większość swojego życia, a jedynie na czas trwania nauki. Warto jednak, aby właściciel co jakiś czas kontrolował, w jakim stanie jest jego nieruchomość, czy nie została zniszczona lub czy młodzi ludzie nie zachowują się zbyt uciążliwie dla sąsiadów. Wynajmowanie mieszkania studentom jest jednak tylko jedną z wielu opcji, które mogą się inwestorom na prawdę opłacać.

Z pewnością wykupienie mieszkania na wynajem za własne zaoszczędzone pieniądze jest dużo lepszym pomysłem, jednak często dla wielu niemożliwym. Zaciągnięcie w tym celu kredytu hipotecznego może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli inwestor zrobi to przemyślanie i na dobrych warunkach.