Wziąłem kredyt hipoteczny – co dalej?

Starania o kredyt hipoteczny zwykle trwają trochę czasu. Są to duże pieniądze a więc konieczne jest wypełnienie wielu formalności i ustalenie szczegółów długoterminowej umowy. Kiedy wszystkie etapy zostaną prawidłowo pokonane następuje zawarcie umowy kredytowej, jednakże to nie koniec.

Po odebraniu kredytu hipotecznego można nareszcie zakończyć transakcję kupna mieszkania. Na tym jednak się nie kończy a dopiero zaczyna cały proces związany z kredytem bowiem od dnia jego przyznania rozpoczyna się spłacanie. Od tej pory co miesiąc należy spłacać ustaloną w umowie ratę przez kolejne kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Obowiąziem kredytobiorcy jest dotrzymywanie terminów tak, aby wszystko było płacone na czas. W przeciwnym wypadku bank zacznie naliczać odsetki za zwłokę a jeśli kredyt nie będzie w ogóle spłacany, kupione mieszkanie zostanie odebrane właścicielowi i wystawione na licytację w celu pokrycia kredytu. Warto zatem w razie problemów ze spłatą zastanowić się nad tymczasowym wstrzymaniem kredytu, czyli tzw. „wakacje kredytowe” o ile bank wyraża taką przychylność. Jeżeli natomiast kredytobiorca posiada większą gotówkę może sprawdzić, czy w umowie pojawia się możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Jeśli tak, warto z niej skorzystać i szybciej pozbyć się długu.

Należy pamiętać o tym, że dopóki kredyt hipoteczny nie zostanie spłacony, mieszkanie jest również własnością banku i w każdej chwili może zostać odebrane kredytobiorcy, dlatego tak ważne jest regularne spłacanie kredytu według ustalonych rat i dopilnowanie umowy. Sprawa kredytu hipotecznego kończy się wraz ze spłatą ostatniej raty, do tego czasu kredytobiorca musi pamiętać o obowiązkach i konsekwencjach wzięcia kredytu.