Sztuka oszczędzania – budujemy wkład własny

Aby wziąć kredyt potrzebny jest wkład własny. Aktualnie wynosi on 10% wartości nieruchomości, lecz kwota ta będzie stopniowo wzrastać. Dlatego warto już dziś zacząć odkładać, aby mieć możliwość starania się o kredyt, a także nauczyć się oszczędzania.

Sztuka oszczędzania to metody, za pomocą których można łatwiej i skuteczniej odkładać pieniądze. Na szczęście tego wszystkiego można się nauczyć. Wystarczy chcieć i zacząć regularnie stosować się do poniższych zasad:

Wybierz jedną stałą kwotę z własnego dochodu, bez której jesteś w stanie przeżyć. Jeśli masz nieregularne przychody, niech to będzie jakiś stały procent. Oczywiście zawsze możesz odłożyć więcej, jednak postaraj się nie schodzić poniżej wyznaczonej sumy.

Jakiekolwiek dodatkowe przychody to nie jest powód do szaleństwa zakupowego. Skoro mogłeś ich nie mieć, odłóż je i zapomnij. Zdziwisz się, jak szybko rosną Twoje oszczędności i to dzięki Twoim własnym decyzjom finansowym.

Nie wydawaj pieniędzy pod wpływem chwilowych emocji. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz nowy rower lub kolejną sukienkę. Pilnując swoich wydatków masz większą szansę na wyższe oszczędności. Uważaj też na promocje w sklepach. Potrafią one niejednego zachęcić do zakupu zupełnie niepotrzebnej mu rzeczy.

Dąż do wyznaczonego celu. Pamiętaj o nim. Twoim celem jest nazbieranie określonej kwoty wkładu własnego. Bez tego nie dostaniesz kredytu i nie kupisz swojego wymarzonego mieszkania. Mając w głowie tę myśl dużo przyjemniej będzie Ci odkładać pieniądze. Cel motywuje do działania i zwiększa jego efektywność.

Nie przejmuj się i nie poddawaj jeśli nie uda Ci się odłożyć tyle, ile planowałeś. Najgorzej jest całkowicie przestać oszczędzać. Wystarczy przecież, że wydłużysz sobie czas na zebranie danej kwoty. Liczy się efekt, czyli pieniądze na wkład własny, dzięki którym będziesz mógł wnioskować o kredyt.

Warto już dziś rozpocząć naukę oszczędzania i regularnie podejmować różne działania mające na celu odłożenie pieniędzy. Po jakimś czasie wejdzie Ci to w nawyk i z pewnością przyniesie dużo korzyści finansowych.