Moje pierwsze mieszkanie

Wraz z wkroczeniem w pełnoletność, młody człowiek staje się odpowiedzialny za siebie i swoje życie. Często rozpoczyna swoją pierwszą pracę i myśli o założeniu rodziny, co wiąże się z planowaniem wyprowadzki od rodziców i znalezieniem własnego mieszkania. I tu zazwyczaj pojawia sie problem.

Osoba, która dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową, zazwyczaj nie posiada za wiele oszczędności, a już na pewno nie tyle, by kupić za to mieszkanie. Często jej pierwsza wypłata nie jest na tyle wysoka, aby mogła sama się utrzymać. Siłą rzeczy musi więc pozostać na garnuszku u rodziców jeszcze jakiś czas, aż do uzyskania własnej stabilnosci finansowej. Jak długo to może potrwać? Jest to sprawa indywidualna każdego człowieka, na którą składa się bardzo wiele różnych czynników. Mieszkanie z rodzicami jest dużo wygodniejsze, a czasami po prostu nie ma innego wyjścia. Jeśli jednak sytuacja osobista zmusza do wyprowadzenia się z domu lub młodzi ludzie najzwyczajniej w świecie planują ząłożyć rodzinę , z pomocą finansową przychodzą odpowiednie instytucje. Kredyt hipoteczny na mieszkanie jest najbardziej popularną formą nabycia nieruchomości – często swojej pierwszej w życiu. W większości przypadków jest po prostu koniecznością, gdyż młodzi ludzie nie posiadają tak dużych pieniędzy, aby wyłożyć od razu całą kwotę. Biorąc kredyt hipoteczny podpisują umowę z bankiem, który płaci za mieszkanie, a przez następne lata egzekwuje od nich te pieniądze w ratach, wraz z odsetkami. Dzięki temu kredytobiorcy mogą, niemal od razu, wyprowadzić się od rodziców i cieszyć się swoim własnym kątem, będąc jednak zoobowiązni na kilka lat do regularnego spłacania kredytu hipotecznego. Sprawa nie jest jednak taka prosta, na jaką wygląda. Aby móc skorzystać z oferty kredytowej, trzeba spełniać wymagania, głównie finansowe, gwarantujące w przyszłości możliwość spłacania comiesięcznych rat. Bank, na podstawie pokazanych dokumentów, wylicza więc tak zwaną „zdolność kredytową” i dopiero kiedy weryfikacja będzie pozytywna, można otrzymać kredyt hipoteczny. Zdolność kredytowa młodego człowieka będzie większa, jeśli jego współkredytobiorcą będzie jeszcze inna osoba stabilna finansowo, np rodzic, partner. Aktualnie nie tylko zdolność kredytowa jest warunkiem. Obowiązuje tak zwany „wkład własny”, czyli pieniądze zaoszczędzone przez przyszłego kredytobiorcę, które musi włożyć w kupno mieszkania. Banki nie oferują już kredytów na 100% ceny mieszkania. Nabywca nieruchomości musi pokazać, że jest w stanie oszczędzać, przynosząc gotówkę na minimum 10% wartości mieszkania. W przypadku młodych osób, które dopiero rozpoczęły pracę, jest to bardzo duże utrudnienie.

Z pewnością nie jest łatwo wyprowadzić się od rodziców i rozpocząć samodzielne życie. Wysokie ceny mieszkań i niskie zarobki działają na niekorzyść. Kredyt hipoteczny jest furtką dla wielu tych, których nie stać w danym momencie na wyłożenie całej kwoty za mieszkanie. Daje więc szansę, aby mimo braku gotówki, młode osoby mogły się jednak usamodzielnić.