Kupno czy wynajem mieszkania?

Młodzi ludzie, pragnący wyprowadzić się od rodziców i rozpocząć życie na własną rękę, mają do wyboru dwie opcje: kupić lub wynająć mieszkanie. Która z nich jest lepsza? Która bardziej sie opłaca?

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, która jest najbardziej możliwa. W większości przypadków bywa po prostu tak, że sytuacja życiowa i finansowa nie pozwalają na zakup mieszkania. Aby móc nabyć mieszkanie, trzeba mieć przy sobie większą gotówkę zaoszczędzonych pieniędzy. Najczęściej są to setki tysięcy złotych. Mając trochę mniej, ale będąc stabilnym finansowo, można postarać się o kredyt hipoteczny w banku. Gotówkę przeznacza się wtedy na wkład własny, który obecnie wynosi minimum 15% od całkowitej kwoty kredytu. Dla tych, którzy nie są w stanie wyłożyć całej kwoty za mieszkanie i nie posiadają zdolności kredytowej lub jest ona bardzo niska, pozostaje opcja wynajęcia mieszkania. Plusem jest, że nie trzeba wtedy wydawać na raz setek tysięcy złotych i martwić się sprawami notarialnymi lub dodatkowo – w przypadku kredytu – sprawami bankowymi. Wystarczy podpisać umowę z właścicielem oraz zapłacić odstępne i czynsz. Czasem wymagana jest też kaucja, ale zwykle może być ona negocjowana i mieści się w granicach tysiąca-kilku tysięcy złotych. Koszta za remont to już najczęściej sprawa indywidualna, ale biorąc pod uwagę, że nie jest to własne mieszkanie, to remont także nie jest generalny, a raczej na zasadzie „odświeżenia”. Niestety są też minusy wynajmowania mieszkania u kogoś. Przede wszystkim sama świadomość, że jest to czyjaś własność, a więc poczucie, że kiedyś prawdopodobnie będzie trzeba opuścić te mieszkanie i że nie opłaca się „wkładać” w nie dużo pieniędzy. Ponadto w perspektywie dłużego okresu czasu można zauważyć, że jest to strata pieniędzy. Płaci się bowiem komuś za użytkowanie jego własności. Spłacając kredyt hipoteczny za swoje mieszkanie, lub po prostu je kupując, pieniądze nadal pozostają nasze, tyle że nie w gotówce, a w postaci nieruchomości. W razie poważnych kłopotów finansowych zawsze można je sprzedać lub wynająć, traktując jako inwestycję. Nie trzeba też się martwić, że przyjdzie właściciel i będzie wymagał, często w trybie natychmiastowym, opuszczenia jego lokalu.

Własne mieszkanie wydaje się być opcją dużo bardziej kosztowną, lecz z pewnością bardziej opłacalną. Nie wszyscy jednak mogą z niej skorzystać. Dla niektórych jedynym wyjściem jest wynajmowanie czyjegoś mieszkania i skupienie się na plusach lub oszczędzanie na własne mieszkanie w przyszłości.