Kupić od pośrednika czy od właściciela

Kupowanie mieszkania to nie lada wyzwanie. Spośród wielu ofert trzeba wybrać jedną, która zaspokoi nasze potrzeby. Pojawia się też pytanie: kupić od pośrednika czy od właściciela?

Kupowanie nieruchomości prosto od właściciela wydaje się być dużo łatwiejsze. Widzisz się z nim w cztery oczy, od razu możesz stwierdzić, czy to co Ci pokazuje i opowiada o mieszkaniu to prawda, czy raczej próbuje coś ukryć. Ponadto dużo łatwiej będzie Ci z nim negocjować cenę. Pośrednik wie na ile może sobie pozwolić, wie też jak przekonać Cię do zakupu właśnie tego mieszkania wzbudzając poczucie, że to jest właśnie to, czego szukasz. Jeśli trafisz na takiego, któremu zależy wyłącznie na szybkiej sprzedaży, pojawia się niebezpieczeństwo, że wpadniesz w jego „sidła” i zostaniesz odpowiednio zmanipulowany. Taki ma zawód i lata doświadczenia. Rozmawiając bezpośrednio z właścicielem nie musisz się o to martwić. Co prawda każdemu bardzo zależy na tym, by nieruchomość jak najlepiej sprzedać, jednak nie każdy wie, jak to skutecznie zrobić. Podobnie działa to też jednak w drugą stronę. Być może dane mieszkanie rzeczywiście byłoby dla Ciebie najlepszą opcją, jednak właściciel nieumiejętnie Ci je przedstawił, zrażajac do zakupu. Kompetentny pośrednik natomiast, posiadając odpowiednią wiedzę i znając rynek, może Ci zasugerować coś, na co sam nie zwróciłbyś uwagi i pomóc w podjęciu dobrej decyzji. Pamiętaj również o tym, że kupując przez pośrednika jesteś zmuszony mu zapłacić. Pośrednicy pobierają bowiem opłatę od obu stron: właściciela nieruchomości oraz kupca. Trzeba się zatem liczyć z dodatkowym wydatkiem.

Od kogo zatem kupić mieszkanie? Jak widać nie ma na to reguły. Jeśli dana oferta sposoba Ci się, umów się na spotkanie. Bez względu na to, czy przywita Cię właściciel, czy jego pośrednik, staraj się dokładnie wszystkiemu przyjrzeć, wypytać i nie podejmuj zbyt pochopnie decyzji pod wpływem tego, co usłyszysz, aby uniknać pomyłki.