Kto może dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny stał się ostatnio bardzo popularnym sposobem na to, aby móc cieszyć się swoim własnym mieszkaniem. Nabycie nieruchomości wiąże się bowiem z wysokimi kosztami, na które trzeba by było oszczędzać latami. Dla niektórych zaoszczędzenie tak dużej kwoty graniczy z cudem, dlatego udają się oni po pomoc do banku.

Istnieje przekonanie, że niemal każdy może pozwolić sobie na wzięcie kredytu hipotecznego. Dopiero jednak, gdy ktoś zdecyduje się to zrobić i pozna warunki, jakie musi spełnić, aby uzyskać kredyt, okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, na jaką wygląda. Niektórzy, najzwyczajniej w świecie, nie spełniają wymogów i muszą zrezygnować z tego rodzaju wsparcia finansowego. Co to za wymogi? Przede wszystkim zdolność finansowa. Nikt w banku nie będzie gwarantował kredytu osobie, która nie ma odpowiedniej, stałej i bezpiecznej, sytuacji finansowej. Posiadanie kredytu hipotecznego bowiem, oznacza z reguły obowiązek regularnego, comiesięcznego spłacania rat, na które kredytobiorcę musi być stać. Zatem jeśli ktokolwiek będzie chętny na kredyt, musi najpierw przedstawić w banku wszystkie dokumenty potwierdzające jego jak najwyższe zarobki i jak najniższe obciążenia. Drugim wymogiem jest tzw. „wkład własny”. Osoba, która może pozwolić sobie na kredyt hipoteczny, powinna posiadać własne zaoszczędzone pieniądze (aktualnie minimum 15% kwoty, jaką chce otrzymać). Musi więc to być osoba, która oszczędzać potrafi i robi to już od jakiegoś czasu (chyba, że po prostu w jakiś sposób zdobyła tę ilość gotówki). Na tym nie kończą się koszta związane z nabywaniem własnej nieruchomości. W grę wchodzą jeszcze opłaty dodatkowe, jak np. te związane z podpisywaniem aktu notarialnego (taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych PCC) lub dla pośrednika. Aby uniknąć przykrych niespodzianek ważne, aby każdy, planujący zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego, obliczył sobie ile jest w stanie włożyć swoich pieniędzy i jak wysoki kredyt będzie mógł otrzymać. Zdarza się bowiem, że przyszły kredytobiorca przeceni swoje możliwości celując w drogie mieszkanie, na które potem najzwyczajniej w świecie go nie stać, nawet z kredytem. Musi on więc zrezygnować z marzeń i planów związanych z wybranym mieszkaniem i znowu wyruszyć na żmudne poszukiwania nowej, tańszej nieruchomości – lub dodatkowych pieniędzy.

Jak widać, nie każdy może pozwolić sobie na kredyt hipoteczny. Warto posiadać już jakieś własne oszczędności, a następnie skontaktować się z doradcą, aby sprawdzić, czy posiada się zdolność kredytową. Proces takiej weryfikacji jest szczegółowy i rygorystyczny, ale w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku może przynieść dużo korzyści kredytobiorcom.