Kredyt hipoteczny czy kupno mieszkania za gotówkę?

Odwieczny dylemat mieszkaniowy opiera się na tym, w jaki sposób kupić nieruchomość. Czy zbierać pieniądze tak długo, aż stać nas będzie na kupno własnego mieszkania czy może lepiej od razu wziąć kredyt hipoteczny a następnie spłacać go latami?

Kupienie mieszkania za gotówkę jest proste i przyjemne. Oglądasz nieruchomość a jeśli Ci się spodoba i mieści się ona w Twoim zakresie cenowym, możesz podpisać umowę i wprowadzić się niemalże od razu. Problem jednak pojawia się dużo wcześniej, gdy trzeba te pieniądze zaoszczędzić. Mieszkania to ceny z rzędu około dziesiątek i setek tysięcy złotych więc odkładając nawet po kilka tysięcy miesięcznie trzeba liczyć się z długim i konsekwentnym oszczędzaniem.

Kupienie mieszkania za pieniądze z kredytu hipotecznego daje możliwość natychmiastowego wprowadzenia się. Wystarczy jedynie załatwić potrzebne formalności z bankiem, które mogą zająć trochę czasu. Ogromnym plusem jest jednak to, że mieszka się na swoim jedynie spłacając kredyt. Minus jest taki, że za mieszkanie zapłacisz dużo więcej, niż jest ono warte, ponieważ bank zwykle nalicza jeszcze odsetki.

Tak naprawdę wybór jednej czy drugiej opcji ściśle wiąże się z indywidualnymi możliwościami. Jeśli kogoś nie stać na mieszkanie i nie jest w stanie szybko odłożyć potrzebnej sumy pieniędzy a mieszkanie jest mu potrzebne, raczej od razu weźmie pod uwagę opcję kredytu hipotecznego. Jeśli natomiast ktoś ma odłożoną już pewną sumę pieniędzy to prawdopodobnie nie będzie ryzykował brania kredytu i naliczania odsetek, bo najzwyczajniej w świecie straciłby na tym. Która opcję Ty wybierasz?