Jak zbudować zdolność kredytową

Istnieje błędne przekonanie o tym, że jeśli nigdy nie wnioskowaliśmy o pożyczkę, nie mieliśmy kart kredytowych ani debetowych, to mamy większe szanse na otrzymanie np. kredytu hipotecznego. Prawda jest jednak taka, że dla banku w tej sytuacji jesteśmy anonimowi. Czy otrzymamy kredyt?

W Biurze Informacji Kredytowej nie ma ani jednej wzmianki o tym, jak radzimy sobie ze spłacaniem zoobowiązań, ponieważ nie posiadamy żadnej historii kredytowej. Bank nie jest w stanie obliczyć stopnia ryzyka, zatem nie ryzykuje i odmawia udzielenia nam kredytu. Istnieją jednak sposoby na bezpieczne budowanie zdolności kredytowej.

Warto zacząć od uruchomienia debetu na swoim rachunku bankowym i rozsądne korzystanie z niego. Debetowanie konta jest kosztowne, dlatego najlepiej z niego nie korzystać. Już samo jego posiadanie jest uznawane za zoobowiązanie kredytowe i pozwala budować pozytywną historię w BIK. Jeśli nie debetujemy to również jest to informacja dla banku, że radzimy sobie z własnymi finansami. Innym sposobem na tanie i szybkie budowanie zdolności kredytowej jest wzięcie na raty niedrogiego sprzętu domowego. Nawet jeśli masz możliwość, aby zapłacić za niego gotówką, poproś o raty. Nie będziesz mieć problemu z ich regularnym spłacaniem, a jeśli całe zoobowiązanie spłacisz przed terminem, nabijesz sobie dodatkowe punkty w scoringu. Możesz również założyć sobie kartę kredytową i korzystać z niej od czasu do czasu, szybko spłacając, aby nie mieć zaległości. Jeśli jednak na poważnie zajmiesz się próbą uzyskania kredytu w banku, postaraj się zamknąć tę kartę. Mimo iż przez cały czas pracuje ona na Twoją dobrą historię w BIK, to jej posiadanie w trakcie podpisywania umowy o kredyt zmniejsza Twoją zdolność kredytową. Na sam koniec pamiętaj, aby zwracać uwagę na sposób, w jaki korzystasz ze swojego rachunku bankowego. Otrzymywanie wypłaty i czyszczenie konta do zera, przelewy zatytułowane „zwrot pożyczki” itp. mogą zaszkodzić Twojemu wizerunkowi jako potencjalnego kredytobiorcy.

Budowanie zdolności kredytowej jest bardzo ważne i należy zacząć je jak najwcześniej. Nawet jeżeli w najbliższym czasie nie zamierzasz zaciągać kredytu, może w przyszłości będzie to dla Ciebie bardzo dobra opcja. Nie będziesz mieć wtedy czasu na stopniowe i bezpieczne budowanie historii kredytowej. Warto zatem zawczasu zadbać o taką ewentualną możliwość na przyszłość.