Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Kiedy decyzja o podjęciu kredytu hipotecznego już zapadła, pojawia się pytanie: jak go wybrać? Która oferta będzie najlepsza? Na jakich warunkach? Wielu ludzi gubi się na tym etapie. W grę wchodzą wysokie kwoty pieniężne, dlatego nikt nie chciałby wybrać źle. Co zrobić, aby wyjść z tej sytuacji zadowolonym, a nie z poczuciem klęski i obawami o życie w zadłużeniu?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad swoimi zasobami finansowymi. Ile zarabiam, czy mam jakieś przychody dodatkowe, ile mam oszczędności. Należy też obliczyć, ile wynoszą comiesięczne obciążenia: wszelkie opłaty i wydatki oraz inne raty. Wychodzi nam wtedy realna ocena tego, na jak wysoki kredyt hipoteczny nas stać i czy w ogóle jest taka możliwość. Potem można zainteresować się tematem kredytów hipotecznych np. czytając o nich w internecie, prasie, ulotkach lub śledząc rankingi banków. Łatwiej wtedy zasugerować się co do tego, do którego banku wybrać się osobiście na rozmowę z doradcą. Zazwyczaj w pierwszej kolejności wybiera się bank, w którym posiada się konto, ponieważ często jego posiadanie jest jednym z warunków udzielenia kredytu. Nie zawsze jednak jest to opłacalne. Gdy trafimy już do pierwszego banku na rozmowę, warto abyśmy posiadali pewne rozeznanie w temacie. Doradca z pewnością posiada dużo większą wiedzę i jest w stanie lepiej nam pomóc, jednak ważne abyśmy wiedzieli, o czym on mówi. Rozmowa będzie polegała na wyliczeniu zdolności kredytowej i określeniu wysokości kredytu jaka jest możliwa do otrzymania, a także warunków na jakich będzie się to odbywało np. długość spłacania kredytu w latach, wysokość i rodzaj rat, opłaty dodatkowe, waluta kredytu itp. Jeśli oferta nie będzie atrakcyjna, można udać się do innego banku i dowiadywać o tamtejsze oferty. Jest to zdecydowanie czasochłonne, ale konieczne aby wybrać najbardziej odpowiedni kredyt hipoteczny. Sytuacja osobista każdego kredytobiorcy jest inna więc nie można sugerować się warunkami ogólnymi. Najważniejsze, aby były one dopasowane do naszych możliwości i pozwalały na regularne, wygodne spłacanie kredytu, bez zadłużania się.

Warto przyłożyć szczególną uwagę do wyboru odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego. Jest to bowiem równoznaczne z zawieraniem umowy z bankiem, często na kilkadziesiąt lat, więc każdy szczegół powinien być dobrze omówiony i przemyślany. W przeciwnym razie konsekwencje mogą dotkliwie odbijać się na kredytobiorcy w przyszłości.