Dla kogo kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to wsparcie finansowe dla każdego, kto pragnie zakupić mieszkanie jednak nie posiada odpowiedniej ilości gotówki, aby za nie zapłacić. Jednak czy na pewno każdy może taki kredyt otrzymać?

Kredyty hipoteczne są przede wszystkim dla osób, które posiadają zdolność kredytową. Banki podpisują umowę tylko wtedy, gdy mogą się spodziewać, że klient będzie w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązanie. Sprawdzić to można na podstawie wyliczonej zdolności kredytowej, wysokości zarobków, wcześniejszej historii kredytowej i posiadania innych zobowiązań finansowych. Jeżeli zdolność kredytowa jest za niska kredyt hipoteczny można wziąć wspólnie z innym współkredytobiorcą. Jet to szczególnie dobry pomysł wśród młodych ludzi, którzy chcą się usamodzielnić kupując swoje pierwsze mieszkanie jednak ich sytuacja finansowa jest niestabilna lub nie mają historii kredytowej. Mogą oni włączyć do kredytu np. swoich rodziców.

Podstawą do uzyskania kredytu hipotecznego poza zdolnością kredytową jest również posiadanie mieszkania, które będzie mogło zostać objęte hipoteką. Najczęściej jest to mieszkanie na kupno którego kredyt został zaciągnięty, ale możliwe jest też objęcie hipoteką innego mieszkania, które jest własnością klienta.

Kredyt hipoteczny może wziąć zatem osoba, która jest właścicielem mieszkania oraz posiada wystarczającą zdolność kredytową bądź współkredytobiorcę, z którym podpisze umowę. Jest to najlepsze rozwiązanie dla młodych ludzi. W przypadku osób starszych okres kredytowania zdecydowanie się skraca lub mogą kredytu hipotecznego w ogóle nie otrzymać. Nie wiesz jaki kredyt hipoteczny wybrać? Spróbuj skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych.